Zapewne nie raz miałeś do czynienia ze złośliwym człowiekiem jest takich osób stosunkowo dużo i pojawiają się wtedy, kiedy najmniej ich potrzebujemy. O kim mowa? Oczywiście o sąsiadach. Do czynienia mamy z nimi nie tylko na wsi, kiedy toczy się kłótnia o granice, ale także w mieście. Jeśli chodzi o miasto, to sąsiadów mamy z każdej strony. Najczęściej jednak życie uprzykrzają nam ci z góry lub z dołu. Sąsiedzi mieszkający poniżej mogą okazać się wrażliwi na dźwięki życia codziennego, zaś ci powyżej zwykle zaczynają żyć dopiero po północy skutecznie uniemożliwiając sen tobie.

Jeśli jednak mieszkanie wynajmujemy, to nie ma problemu z tym, aby je w razie czego zmienić. A z domem to już nieco inna sprawa szczególnie jeśli jest on właśnie co postawiony. Dlatego , zanim zdecydujemy się nie tylko na kupo działki, ale także domu jeśli taką opcję wolimy, musimy się koniecznie dowiedzieć jak wygląda sprawa sąsiadów. A co jeśli jesteśmy w trakcie budowy , a sąsiad żąda zamurowania okien od jego strony?

Sąsiedzkie spory

Mamy do czynienia z sytuacją, że postawiliśmy dom. Jednak przez błąd geodety stoi on za blisko granicy sąsiada o 70 cm. Te dodatkowe centymetry to wykusz z oknami. Dom jest już prawie skończony, ale sąsiad zażądał, aby okna zamurować. Jest oczywiście wyjście, które pozwala na zamontowanie okien przeciwpożarowych na stałe, ale jest to drogie rozwiązanie. Nie wiadomo jednak, czy sąsiad mimo tego nie będzie żądał zamurowania otworów okiennych. Jednak można znaleźć inny sposób na porozumienie. Sąsiad bowiem postawił budynek gospodarczy w odległości 130 cm od granicy. Jednak o zgodę na budowę takiego budynku w tak bliskiej odległości nie zapytał. Jeśli więc sąsiad będzie upierał się przy zamurowaniu okien, to ja także mogę żądać przeniesienia budynku gospodarczego. Czy jest to możliwe?

Aspekty prawne

Według prawa, obaj panowie postępują niezgodnie z przepisami. Nie jest więc możliwe zawarcie umowy sąsiedzkiej ponieważ przepisy stanowią wyraźnie o tym, że ściana z oknami powinna znajdować się 4 m od granicy. Tak wiec wykusz powinien być według prawa zamurowany lub zastąpiony materiałem przepuszczającym światło jak np. okna przeciwpożarowe czy też gładką powierzchnią o przepuszczalności ponad 60% światła. Jednak w przypadku sąsiada, prawo także zostało złamane. Budynek gospodarczy znaleźć się powinien w odległości 3 m od granicy. Tak wiec umowa sąsiedzka nie ma tutaj żadnej mocy prawnej, gdyż przepisy zostały zlekceważone.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *