Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest oszczędzanie. Mimo iż, coraz bardziej widać, że emerytura nie przyniesie nic dobrego, to są ludzie, który nie do końca się tym przejmują. Zwykle o takiej kwestii przypominamy sobie za późno i wtedy nie można już nic zrobić , gdyż w podeszłym wieku pracy dorywczej nie znajdziemy.
Dlatego warto inwestować już wtedy kiedy zaczynamy karierę zawodową. Zwykle najlepiej jest się zająć nieruchomościami. Jest to rynek, który na topie będzie zawsze.

Mieszkania na wynajem

Dlatego też, tak duża liczba ludzi zakupuje mieszkania pod wynajem. W tym celu dość spora liczba osób decyduje się na kredyt. Dzięki temu, będzie on spłacany przez lokatorów mieszkania, a kiedy już wszystkie raty będą za nami, pieniądze będą trafiać na nasze konto. Mając kilka mieszkań, możemy mieć bardzo przyzwoity dodatek zarówno do wypłaty jak i później do emerytury. Niekiedy nieruchomość dziedziczymy w spadku. Jednak nie każda nadaje się na wynajem i często wolimy ją sprzedać i kupić za nią coś innego. Ale czy w ogóle można to zrobić? I przede wszystkim, jak?

Jak sprzedać?

Dawniej, stare przepisy mówiły, że zanim sprzedamy darowaną nieruchomość, musi minąć 5 lat. Dzisiaj jednak przepisy wyglądają nieco inaczej. Tak więc dzisiaj, jeśli otrzymana zostanie w darowiźnie nieruchomość, sprzedać możemy ją nawet tego samego dnia. Mimo iż teoretycznie nie musimy się martwić podatkami, to jednak czeka nas spłata podatku od spadków i darowizn.

Można jednak uciec się jeszcze do jednego sposobu jakim jest zwolnienie z art. 16 z ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nie dotyczy ono osób objętych jednak zwolnieniem zupełnym lub nieruchomości otrzymanych przez pierwszym stycznia 2007. Jednak w takim wypadku istnieją ograniczenia co do wielkości nieruchomości oraz posiadania in nich. Warunkiem zwolnienia jest posiadanie oraz bycie zameldowanym w nieruchomości co najmniej przez 5 lat od czasu otrzymania jej. Jeśli zostanie ona sprzedana wcześniej, to podatek zapłacimy. Są jednak od tego wyjątki jeśli chcemy zbyć udział we własności mieszkania na rzecz kogoś innego lub chcemy pozbyć się lokalu ponieważ chcemy zmienić warunki lub musimy zmienić miejsce zamieszkania. Jednak sprawdza się to jeśli w ciągu dwóch lat kupimy inna nieruchomość lub pieniądze przeznaczymy na budowę budynku czy lokalu.

Ponadto przy sprzedaży takiej nieruchomości nie możemy zapomnieć o zwykłych rzeczach, które obowiązują przy sprzedaży każdej innej nieruchomości. O wiele łatwiej sprzedamy dom czy mieszkanie, które po prostu będzie w dobrym stanie. 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *