W tym roku czekało nas dość sporo zmian. Mimo iż 2016 rok nie był szczególnie różniącym się okresem od innych przez pierwszą połowę roku, to druga mogła zaskoczyć nie jednego obywatela. Zostały wprowadzone dość spore zmiany, które odczuł każdy z nas lub dopiero będzie mógł się z nimi zapoznać. Dotyczą one także nieruchomości.

Nieruchomość na własność

Wiadomo, że ciągle nie zmienia się chęć ludzi na zabezpieczenie materialne na przyszłość. Dlatego też starają się oni oszczędzać, inwestować czy zakładać lokaty. Bardzo popularną inwestycją stało się kupno mieszkań oraz innych nieruchomości. Zwykle koszty włożone w nieruchomość zwracają się po kilku latach. Wszystko zależy jednak od tego czy kupujący sam dysponuje odpowiednią kwotą na mieszkanie czy musi wziąć kredyt. Raty pożyczki są wtedy spłacane z comiesięcznej płacy lokatorów za wynajem. W ten sposób, po kilku lub kilkunastu latach mamy mieszkanie na własność i pieniądze wędrują już do naszej kieszeni. Jednak będąc właściciel nieruchomości, każdy ma swoje obowiązki. Nie koniecznie ograniczają się one do dbania o lokal, dokonywania napraw czy płaceniu czynszu do spółdzielni. Niektórzy nie mają świadomości, że czekają ich także aspekty prawne. Aby wiedzieć jakie ma się obowiązki zarówno jako właściciel mieszkania jak i domu, trzeba być na bieżąco z przepisami, które niekiedy zmieniają się bardzo szybko.

Nieruchomości a przepisy 2016

Z racji, że potrzeby mieszkaniowe obywateli naszego kraju zmieniają się z roku na rok i są coraz bardziej skomplikowane, rząd z racji konstytucji ma obowiązek takie potrzeby zaspokajać. 12 Sierpnia 2016 roku do czynienia mieliśmy z projektem ustawy, który dotyczył współużytkowania gruntów zabudowanych, które są przeznaczone są na cele mieszkaniowe przekształcając je we współwłasność gruntów.

Do kogo konkretnie nowe przepisy będą kierowane? Dotyczą one tylko i wyłącznie współużytkowników gruntów wieczystych, które zabudowane są wielolokalowymi budynkami przeznaczonymi do zamieszkania. Tak, więc wszyscy właściciele lokali budynków są objęci zakresem przedmiotowym. Jednak te lokale, które są użytkowe różnią się od tych , które przeznaczone są na potrzeby mieszkaniowe. Wprowadzony został bowiem obowiązek opłaty uiszczanej każdego roku przez 20 lat. Jednak w niektórych przypadkach okres ponoszenia opłaty będzie znacznie dłuższy niż 20 lat. Wynika to, z ustanowionego prawa użytkowania wieczystego. Wszystkie opłaty według ustawodawcy można uregulować jednorazowo.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *