Duże i komfortowe mieszkanie jest marzeniem bardzo wielu osób. Nie każdego stać na zakup lub budowę własnego domu wolnostojącego, więc poszukują oni bardzo przestronnych i komfortowych mieszkań, które pozwolą im i ich rodzinie na swobodne i bezproblemowe życie.

Aby mieszkanie można nazwać dużym, powinno przekraczać 100 metrów kwadratowych. Takie mieszkanie pozwala na swobodny wypoczynek oraz życie nawet 6-osobowej rodziny. Tak duże mieszkania nie są jednak zbyt popularne. Wg badań przeprowadzonych przez portal Otodom udział dużych mieszkań w rynku wszystkich lokali mieszkalnych to około 8%. Jest to niewielka liczba, która jest ściśle związana z kilkoma ważnymi sprawami.

Pierwszą z nich jest to, że duże mieszkania nie cieszą się popytem. Spowodowane jest to wysoką ceną nie za metr kwadratowy, bo ceny przy dużych powierzchniach są znacznie niższe, lecz za cała nieruchomość. Niewielu z nas stać na wydanie nawet 800 tysięcy złotych za mieszkanie ponad z 100 metrów kwadratowych powierzchni. Oferty dużych mieszkań adresowane są do bogatych klientów, którzy potrzebują dużego komfortu oraz swobody wewnątrz własnego mieszkania.

Kolejną sprawą wpływającą na mały udział dużych lokali mieszkaniowych w rynku nieruchomości jest to, że duże mieszkania w większości przypadków są wykańczane w sposób bardzo bogaty. Deweloperzy decydujący się na realizację takiego projektu celują w specyficznego klienta, który potrzebuje luksusowego i przestronnego apartamentu.

Wg portalu Otodom najwięcej dużych mieszkań znajdziemy w Warszawie. To właśnie stolica skupia największą liczbę zamożnych osób. Jest też głównym punktem, w którym prowadzone są duże biznesy, co znacząco wpływa na stan zamożności jej mieszkańców. Ponad 11% dostępnych na rynku Warszawskim mieszkań stanowią duże mieszkania o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych. Drugim w kolejności miastem pod względem dużych mieszkań jest Poznań – około 9%. Trzecie miejsce zajmuje Gdańsk z wynikiem 8%. Na dalszych miejscach znajdują się inne duże miasta jak Wrocław oraz Łódź.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *