Każdy z nas chce mieć własne miejsce. Tyczy się to szczególnie rodzin z dziećmi, którzy nadal mieszkają z dziadkami. Najczęściej zaczynają oni od małego mieszkania. Jednak z czasem, kiedy rodzi się więcej dzieci, miejsca zaczyna brakować. Tak więc dla rodziny, która ma trójkę dzieci, mieszkanie jest zwykle za małe gdyż najczęściej spotykane to te dwupokojowe. Rodziny, mające więcej pociech decydują się po prostu na budowę domu.

Nie jest to jednak takie proste rozwiązanie jak się niektórym wydaje. Przede wszystkim, dom to potężny wydatek. W zależności od tego gdzie on będzie, jakiej będzie wielkości oraz ile samo potrafimy wykonać może on nas wynieść nawet 400 tys. zł i więcej. Jednak ogromne znaczenie ma to czy mam własną działkę budowlaną czy też nie. Ziemia nie należy do tanich kwestii. Dlatego jeśli zamierzamy zakupić teren pod budowę domu, trzeba dokładnie sprawdzić wszelkie kwestie prawne, aby się nie okazało, że nie będziemy mogli uzyskać pozwolenia na budowę. A jak to wygląda w przypadku działki rekreacyjnej?

Przeprawa prawna

Działki budowlane mają jak wiadomo nieco inne przeznaczenie od działek rekreacyjnych. Rządzą się one innymi prawami. Na działce rekreacyjnej są one ograniczone. Wynika to z faktu, że mamy dokładnie określone jaki rodzaj zabudowy pojawić się może w takim miejscu, jaka jest dopuszczalna wielkość, szerokość itp. gmina zwykle w takim przypadku dopuszcza budowę na takiej działce obiektów mieszkaniowo-pensjonarnych i personalnych. Tak wiec to jaki budynek będzie postawiony na takiej działce zależy od właściciela, ale nie może się pojawić tam budynek niezgodny z wytycznymi. Inaczej chodzi tu o to, że taki budynek jest przeznaczony do okresowego wypoczynku letniego.

Ominięcie wymogów budowlanych

Można także pominąć budowlane wymogi związane z działką jeśli budynek będzie mały i traktowany jako altana lub nieruchomość gospodarcza. Można także zgłosić dom tymczasowy czy domek na drzewie. W przypadku budynków parterowych gospodarczych wolnostojących, przydomowych oranżerii altan czy wiat które mają po 25 m2. Jeśli ich liczba łącznie nie przekracza 500 m2, to musimy jedynie zgłosić budowę. Robimy to w starostwie powiatowym miesiąc przed planowanymi budowami.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *