Jeżeli zdecydujemy się na zakup mieszkania na rynku wtórnym, powinniśmy zdawać sobie sprawę nad tym, że jest to jeden z największych wydatków, jakie czekają nas w naszym życiu. Wydatków, które często finansujemy z kredytów bankowych, przez co zadłużeni jesteśmy na większość życia. Warto więc wybrać najlepszą z dostępnych ofert na rynku nieruchomości.

W internecie możemy znaleźć wiele poradników na temat zakupu mieszkania, na co powinniśmy zwrócić uwagę, a co powinno dać nam do myślenia. Większość sprzedawców mieszkań, jeżeli wskażemy im usterkę, w oglądamy przez nas lokalu, to albo zmniejszy cenę, albo naprawi ją na własny koszt. Jest to ogólnie przyjęta zasada, ale są też mniej uczciwi sprzedawcy, którzy będą starali się zatuszować wszystkie wady i usterki w nieruchomości.

Pierwszą sprawą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to stan klatki schodowej. Może ona nam wiele powiedzieć o mieszkańcach danego bloku oraz o poziomie i kulturze naszych przyszłych sąsiadów. Im bardziej zaniedbana i zniszczona klatka, tym większa szansa, że za sąsiadów będziemy mieli dosyć imprezowych ludzi, którzy będą stwarzali problemy i zakłócali ciszę nocną.

Po wejściu do mieszkania warto przyjrzeć się podłodze. Jeżeli są na niej panele, to powinny być dobrze ułożone, nie przesuwać się ani nie trzeszczeć podczas normalnego użytkowania podłogi. Dobrze jest, jeżeli są one zadbane i odpowiednio zakonserwowane lub zabezpieczone. Kolejną sprawą są instalacje elektryczne. Możemy przejść się po pokojach i włączyć lub wyłączyć światło. Sprawdzić stan gniazdek, czy posiadają uziemienie itp. Jest to typowa rutynowa kontrola, którą powinniśmy przeprowadzić zawsze przy oględzinach mieszkania.

Bardzo ważnym elementem, który może w późniejszym czasie przysporzyć nam kłopotów jest instalacji wodno kanalizacyjna. Jeżeli wystąpi jakaś awaria podczas naszej nieobecności, to powinniśmy się liczyć z dużymi kosztami jej usunięcia oraz z remontem zalanego mieszkania, oraz odszkodowaniami dla sąsiadów. Możemy też sprawdzić stan okien, czy są szczelne i nie przeciekają.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *