Często wydaje się nam, że remont we własnym mieszkaniu jest uzależniony wyłącznie od naszych upodobań i nikt nie powinien interweniować wtedy, gdy decydujemy się na jego wykonanie. Tymczasem okazuje się, że niekiedy niezbędne okazują się stosowne zezwolenia i dokumenty wystawiane przez określone urzędy. Warto dowiedzieć się więc czegoś więcej na ten temat.

Pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z regulaminem wspólnoty, zadanie to wydaje się przy tym uzasadnione bez względu na to, jakie zmiany planujemy wprowadzić. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że niekiedy wspomniany regulamin zawiera obowiązek powiadomienia zarządcy lub zarządu o każdym remoncie. Dzięki temu nie tylko będzie można wykonywać czekające prace w spokoju, ale również bez ryzyka narażenia się na kary ustawowe. Te ostatnie nie są wcale bezproblemowe, jeśli bowiem nie wywiążemy się z obowiązków stawianych nam przez zarząd grozić może nam nie tylko grzywna do pięciu tysięcy złotych, ale również kłopotliwy obowiązek przywrócenia lokalu do stanu pierwotnego. Konsultacja z zarządcą nieruchomości wydaje się uzasadniona także wówczas, gdy zapoznaliśmy się z obowiązującymi przepisami, nie wiemy jednak, jak je interpretować. Jest to osoba, która ma obowiązek poznania wszystkich regulacji prawnych, którym podlegają mieszkańcy. Gdy nie mamy już wątpliwości natury prawnej, możemy przystąpić do opracowywania listy prac zawartych w Prawie budowlanym. Ustawodawca jest tu dość szczegółowy, mamy więc do czynienia z precyzyjnym wykazem prac, na które powinniśmy uzyskać odpowiednie pozwolenia oraz stosowne dokumenty. Nie wolno również zapominać o tym, że dość skomplikowana jest sytuacja mieszkańców zabytkowych kamienic, bardzo często okazuje się bowiem, że dodatkowo niezbędna jest zgoda konserwatora zabytków. Jeśli planowane prace są związane wyłącznie z wyglądem wnętrza mieszkania i nie mają wpływu na część wspólną budynku, w zdecydowanej większości wypadków możemy je przeprowadzić bez konieczności konsultowania się ze wspólnotą.

Niestety, po raz kolejny mamy do czynienia z regułą, od której istnieją wyjątki, nawet w takim przypadku warto więc zainteresować się tym, co mówi regulamin. Prawo budowlane mówi o przynajmniej kilku rodzajach prac budowlanych, mamy więc do czynienia nie tylko z remontami, ale również przebudowami oraz konserwacjami. Gdy mamy do czynienia z remontami oraz konserwacjami zazwyczaj nie musimy starać się o niczyją zgodę, mamy bowiem do czynienia z praktykami, dzięki którym mieszkanie staje się bardziej bezpieczne. Gdy jednak mamy do czynienia z przebudową sytuacja się komplikuje, mówimy bowiem o rozwiązaniu, które zmienia parametry techniczne oraz użytkowe nieruchomości. Jeśli więc myślimy o zmianie położenia kuchenki gazowej w kuchni oraz o wyburzeniu ściany w lokalu może się okazać, że niezbędne będzie pozwolenie na budowę.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *