Każdy z nas chce mieszkać gdzieś, gdzie będzie czuł się jak w domu. Najczęściej mając własne miejsce zamieszkania, staramy się je urządzić rak, aby było jak najbardziej przytulne. Jednak osoby, które przez całe życie mieszkały na wsi, najczęściej marzą o tym, aby właśnie tam pozostać. Wiąże się to jednak ze sporymi wydatkami, jakie muszą ponosić ci, którzy zamierzają taki dom sobie wybudować. Co więcej, trzeba na takie przedsięwzięcie nie tylko pieniądze, ale także ogromny wkład czasu.

Jak to wygląda w przypadku mieszkania?

Przede wszystkim, mieszkając w bloku czy kamienicy, nie musimy poświęcać czasu na budowę takiego obiektu, gdyż zwykle kupujemy już gotowe i najczęściej umeblowane miejsce do zamieszkania. Dzięki temu, nie martwimy się o zakup wszelkiego wyposażenia. Jednak ma to także swoje wady. Główną jest to, że nie decydujemy jaki jest rozkład pomieszczeń w budynku. Nie mamy zwykle też możliwości zmienić położenia niektórych z nich, gdyż w przypadku toalety czy kuchni nie ma takiej możliwości. Dodatkowo nie mamy zbyt dużego wpływu na rodzaj energii czy ogrzewania. Gdy kupujemy mieszkanie warto zwrócić uwagę na te aspekty. Jeśli blok posiada starą instalację to musimy się liczyć z kosztami utrzymania, a z czasem może to być nawet wymiana całej instalacji. Warto więc szukać mieszkania w budynkach o instalacji w dobrym stanie, albo po prostu nowej. Jednym z najlepszych źródeł energii są panele fotowoltaiczne, które są ekologiczne i przede wszystkim opłacalne i wydajne.

Co wolą klienci?

Murator EXPO oraz WYG PSDB przeprowadzili badania w kwestii preferencji Polaków co do miejsca zamieszkania. Metoda jaka wybrano to wywiad bezpośredni. Ponad połowa ankietowanych to grupa wiekowa od 27 do 37 lat. Jest to wiek w którym najczęściej osoby decydują się na zaczęcie budowy domu lub kupna mieszkania. Jakie były wyniki? Ponad 80% ankietowanych preferowało poszukiwanie mieszkania. Zaledwie 8% decydowało się na dom, zaś 12% nie było do końca zdecydowanych. Największą popularnością cieszyły się także mieszkania 3-pokojowe oraz takie o metrażach od 41 do 60 m2.

Kolejne pytania do ankietowanych dotyczyły także tego, czy preferują oni mieszkania od dewelopera czy też rynek wtórny. Oczywiście większość zdecydowała się na nowe mieszkania. Różnica wynosi aż 10%. Jednak zdarzały się osoby, które w tej kwestii się wahały. Jaką kwotę są w stanie wydać Polacy na swoje mieszkania? Jedna piąta z ankietowanych do dyspozycji ma od 301 do 350 tys. złotych. Prawie 20% dysponuje o 50 tys. większym budżetem, a zdarzają się osoby, które pod uwagę biorą wydatek z rzędu 600 do 700 tysięcy.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *