Chcesz mieć pewną przyszłość pod względem finansowym? Nie ty jeden. Jest wielu ludzi, którzy marzą o tym, aby przejść na emeryturę w wieku 40 lat i móc odpoczywać w gorących krajach. Ale jak to zrobić? Sposoby są rożne, jedne bardziej, a drugie mniej skuteczne. Jednak, wszystko zależy od nas oraz od naszych starań.

Inwestowanie w nieruchomości

Coraz większa liczba ludzi w naszym kraju interesuje się inwestowaniem. Moda ta jest nie tylko jedną z lepszych, ale doskonale opłacalnych. Najczęściej , takie działania widzimy u ludzi, którzy mają dość spore majątki lub prowadzą firmy. Nie mają oni bowiem majątku w formie gotówkowej, ale najczęściej w postaci nieruchomości. Coraz więcej ludzi stara się w ten sposób także zabezpieczyć. Niektórzy w tym celu muszą wziąć kredyty. W takim wypadku kupują oni mieszkania pod wynajem i z czynszu, który jest płacony poprzez czynsz płacony przez lokatorów. Dzięki temu, po kilku latach pożyczka jest spłacona i pieniądze za wynajem wędrują już na nasze konto. A ci jeśli weźmiemy kredyt na mieszkanie, ale okaże się , że nie potrafimy znaleźć nikogo kto będzie chciał je wynająć? W takim wypadku chcielibyśmy je sprzedać. Jednak należy się zastanowić, czy będziemy mogli wtedy uniknąć podatku PIT.

Pieniądze na cele mieszkaniowe , a podatek

Inwestycją, jak premiowana jest zwolnieniem nas z podatku jest spłacanie kredytu mieszkaniowego. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ogłosiła jednak, że nie możemy pieniędzy z kredytu zaliczyć do kosztów nabycia i jednocześnie być zwolnionym z jego spłaty. Weźmy na przykład mężczyznę, który kupił mieszkanie. Aby go nabyć, zmuszony był zaciągnąć kredyt. Kiedy wszystko zostało wpisane do księgi wieczystej, sprzedał on lokal i przeznaczył pieniądze z niego uzyskane na spłatę kredytu. Zastanówmy się teraz, czy ma on możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego.

Odpowiedź brzmi tak, ale tylko z części. Nie mamy bowiem możliwości odliczania tych samych wydatków dwukrotnie. Pieniądze z kredytu, które były przekazane na zakup lokalu zostały uznane za koszty uzyskania przychodu w czasie wyliczenia dochodu ze sprzedaży. Dlatego też, spłata akurat tej części kredytu, nie daje nam prawa do korzystania z ulgi podatkowej. Jak podatek wyliczyć? Jeśli mamy mieszkanie, które kupiliśmy za 400 tys. zł. I sprzedaliśmy je za 500 tys. zł. To dochód wyniósł 100 tys. zł. Cena kredytu wyniosła 450 tys. zł. Tak więc, wynika z tego, że na cele mieszkaniowe przeznaczone zostało tylko 50 tys. zł. Tak więc zwolnienie z PIT wynosić będzie 10 tys. zł. Opodatkowane zostanie więc 90 tys. zł, a więc podatek wyniesie 17, 1 tys. zł.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *