Mieszkasz w domu czy może w mieszkaniu? Najczęściej, wszystko zależy od tego czy już opuściłeś rodzinne strony czy też nie. Często pary, które się na wsi wychowały, także taka opcję preferują. Jednak w przypadku budowy własnego domu, trzeba być przygotowanym na dość długo czas oczekiwania zanim będzie można się do niego wprowadzić. Co więcej, na samą budowę trzeba mnóstwo pieniędzy i często do tego dochodzi także opłata za działkę. Jednak własny dom, to doskonała alternatywa dla tych, którzy marzą o własnym ogrodzie i braku sąsiadów z każdej strony.

Jednak młode małżeństwa, nie zawsze decydują się na zbudowanie domu. Znacznie łatwiejsze jest kupno mieszkania lub zwyczajny wynajem. Dzięki temu, nie tylko nie trzeba na raz wydawać ogromnych sum pieniędzy, ale także jest to oszczędność czasu. Jednak młode małżeństwa bardzo często nie są w stanie kupić czy niekiedy nawet wynająć mieszkania od razu. Na szczęście, tacy ludzie są wspierani przez program rządowy „Mieszkanie Plus”.

Wsparcie dla młodych

Po co taki program i co przewiduje? Dzięki niemu, zaczną być budowane mieszkania, które będą miały korzystną cenę najmu, a także posiadać będą możliwość dochodzenia do przejęcia ich na własność. Program na ceku także zachęcenie do oszczędzania środków na cele mieszkaniowe. Będzie on wspierał inwestycje budownictwa czynszowego. Program przeznaczony jest dla każdego kto jest potrzebujący, bez względu na to czy pochodzi on z małej wsi czy dużego miasta. Co więcej, w przypadku potrzebnych środków na budowę, nie będą one brane z budżetu, ale w tym celu wykorzystane zostaną grunty skarbu państwa. To właśnie na nich inwestycje będą realizowane. Fundusz ma wspierać budowę mieszkań na wynajem o łatwiejszym do pokrycia czynszu w wysokości od 10 do 20 złotych za m2.

Co taki program ma za zadanie osiągnąć?

Przede wszystkim, narzędzie społecznego budownictwa czynszowego, które jest bardzo słabo rozwinięte. Samorządy mogą się starać o dofinansowania w wysokości nawet do 55% kosztów budowy. Istnieć będzie także możliwość uzyskania kredytu w Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki temu, budowa mieszkań będzie znacznie szybsza.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *