Wiele z nas, nie bierze pod uwagę tego, że na emeryturze płaca będzie znacznie niższa. Jednak dopóki mamy pracę i dach nad głową, nie z bardzo myślimy o przyszłości, która będzie za 30 , a może nawet 10 lat. Trzeba jednak myśleć o tym znacznie wcześniej, gdyż może się okazać, że się zdziwimy i ciężko będzie przeżyć od jednego miesiąca do drugiego na tak śmiesznie małej kwocie.

Oszczędzanie lub inwestycje – co dla Ciebie?

Dlatego też, szalenie ważne jest to, aby oszczędzać lub inwestować pieniądze. Dzięki temu, będziemy na przyszłość zabezpieczeni. Najczęściej inwestuje się w nieruchomości. Jest to rynek, który zawsze będzie nam potrzebny. Nie przestaniemy mieszkać w budynkach, a więc mamy pewność, że nasza inwestycja nie będzie klapą za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Jednak , aby takową nieruchomość posiadać, trzeba mieć pieniądze na jej kupno. Najczęściej, osoby, które nie mają tak dużej ilości gotówki, decydują się na kredyt. Dzięki temu, mogą oddać mieszkanie czy dom pod wynajem, a po spłaceniu rat z czynszu, mieć je na własność. A co z tymi, którzy mieszkania dziedziczą?

Taniej , ale zgodnie z prawem

Jeśli odziedziczyłeś mieszkanie i zamierzasz je wynajmować lub też samemu w nim mieszkać, to na pewno jesteś świadom tego, że obowiązuje cię podatek od takiego prezentu. Można jednak spróbować zrobić to nieco inaczej. Są oczywiście takie przypadki, kiedy za darowaną nieruchomość płacić nie musimy. Od początku roku z takiego obowiązku są zwolnieni małżonkowie, dzieci, wnuki, rodzice, Dziakowie, rodzeństwo itp. dotyczy to przede wszystkim tej najbliższej rodziny. Są jednak pewne warunki. Przede wszystkim, osoba, która będzie dziedziczyć spadek, powinna posiadać polskie obywatelstwo. Kolejnym warunkiem jest nie posiadanie innego budynku czy lokalu mieszkalnego, chyba że zostanie on przekazany wstępnym lub Urzędowi Skarbowemu przed upływem 6 miesięcy od dnia w którym zostało złożone zeznanie podatkowe. Nie powinno się także posiadać żadnego prawa własnościowego lub spółdzielczego do mieszkania. Nie można również być najemca budynku ani lokalu. Jeśli nabywca nie jest rodziną lub bliską rodziną osoby, która przepisała majątek w postaci nieruchomości, to taka osoba powinna sprawować opiekę nad spadkodawcą minimum dwa lata.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *