Marzysz o tym , aby posiadać własne mieszkanie? Najczęściej osoby, które kupują ich po kilka lub nawet kilkanaście, wcale nie zamierzają w nich mieszkać. Po co więc komuś tak dużo lokali mieszkalnych? Przede wszystkim, trzeba brać pod uwagę, że jest to dość spory zysk. Jeśli uda nam się znaleźć lokatorów do mieszkań, to czynsz jaki będą płacić lądować będzie w naszej kieszeni.

Trzeba jednak wiedzieć od czego zacząć jeśli nie ma się odpowiedniej kwoty na mieszkanie. Najczęściej w tym celu brany jest kredyt. Jest to doskonałe wyjście, ponieważ po spłaceniu kredytu z czynszu, mieszkanie należy w pełni do nas, a pieniądze z wynajmu nie musimy już oddawać do banku. Jednak będąc właścicielem, trzeba mieć na uwadze to, że nie jest to tylko zysk, ale również pewne obowiązki. Warto o nich wiedzieć i je wykonywać. Dzięki temu, nie tylko nie narazimy się innym właścicielom pozostałych lokali, ale także będziemy mieli na oku to, co się dzieje w budynku i w jakim jest on stanie, co znacznie zwiększa jego atrakcyjność dla najemców.

Znaj swoje prawa i obowiązki

Aby w ogóle mówić o wspólnocie, wpierw trzeba co nieco o niej wiedzieć. Przede wszystkim, jest to organ, który składa się z właścicieli lokali, które znajdują się w nieruchomości. Wspólnota może być zarówno małą jak i duża, jednak każda w inny sposób podejmuje decyzje. Warto także wiedzieć jakie są sposoby na zarządzanie nieruchomością. Wyróżniamy zarząd umowny i ustawowy.

Zarząd umowny

W takim wypadku, właściciele sami mogą wybrać w jaki sposób zarządzane będzie nieruchomością. Taki sposób sprawowania rządów we wspólnocie jaki zostanie wybrany jest taki sam dla każdego nowego właściciela lokalu. Zaś zarząd ustawowy dotyczy dużej wspólnoty mieszkaniowej czyli takiej powyżej 7 lokali. W takim wypadku, konieczne jest wybranie jednej osoby lub kilku aby zarząd sprawowała. Powinny być to osoby fizyczne, właściciele lokali obecnych w nieruchomości lub też osoby spoza takiego grona. Skoro jest wspólnota, to towarzyszyć jej będą także spotkania, na których właściciele lokali pojawić się powinni. Zebranie musi odbyć się minimum raz do roku. Jeśli zarząd lub zarządca spotkania nie zwoła ma do tego prawo każdy z właścicieli.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *