Chciałbyś się zabezpieczyć na przyszłość? Najczęściej o emeryturze myślimy 20 lat przed przejściem na nią lub jeszcze później. Nie jest to dobre wyjście, gdyż bardzo ważne jest to, aby już zaczynając pracę, brać pod uwagę to, że nie będziemy w stanie pracować mając 80 lat. Dlatego też, bardzo ważną kwestią jest oszczędzanie. Wiemy bowiem, że pieniądze otrzymywane na emeryturze ledwo starczą na życie. Aby więc nie czuć się skazanym na ciągłe próby przetrwania od jednego miesiąca do drugiego, warto zapewnić sobie dożywotnie źródło dochodów. Jak to zrobić?

Najlepszym wyjściem są inwestycje. Wiadomo, że oszczędzając przez całe życie, uzbieramy dość sporą sumę, która nie powinna leżeć w domu, a nawet w formie bezgotówkowej na koncie. Doskonałym sposobem jest wynajem mieszkania. Jednak wpierw trzeba je nabyć. Najczęściej w takim celu brany jest kredyt, a jego raty są spłacane z czynszu jaki płacą lokatorzy. Dzięki temu, o kilku latach , po spłaceniu kredytu, mamy mieszkanie na własność, a pieniądze trafiają do naszej kieszeni.

Wspólnota mieszkaniowa – ważna dla właściciela

Jednak będąc właścicielem lokalu, mamy swoje obowiązki. Musimy jednak wiedzieć jakie i co taka wspólnota mieszkaniowa robi. Najpierw może zastanów się czym takowa wspólnota jest. Składają się na nią właściciele lokali budynku. Może ona nie tylko zaciągać zobowiązania i nabywać prawa, ale także pozywać i być pozwana. Wspólnoty mogą być małe i duże. Wszystko zależy od tego jaka jest liczba lokali niewyodrębnionych i wyodrębnionych.

Dwie różne sprawy

Bardzo ważne jest to, aby wspólnoty duże od małych odróżniać. Wynika to z faktu, że występują w takim wypadku dość spore różnice w podejmowaniu decyzji, gdy nieruchomość ma 7 lokali. Mała wspólnota, posługuje się Kodeksem Cywilnym dla współwłasności. Oznacza to, że aby wykonać czynności, które przekraczają dyspozycję zwykłego rządu potrzebna jest jednomyślność. Jeśli takowej nie ma , każdy właściciel, który się nie zgadza może wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie. W przypadku wspólnoty dużej, decyzje, które zakres zwykłych obowiązków przekraczają podejmowane są poprzez odpowiednie uchwały. Jest to głosowanie. Głosy są jednak liczone według udziałów.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *