Zamierzasz kupić mieszkanie? Jeśli tak, to na pewno masz już jakieś upatrzone. Wszystko jednak zależy, w jakim celu mieszkanie będziesz kupował. W przypadku zamieszkanie w nim , znajdź takie, aby miało wygodna dla Ciebie lokalizację i pozwoliło Ci bez problemu dotrzeć do pracy , szkoły itp. Jeśli jesteś samotny, to możesz decydować się na kawalerkę, jeśli zaś masz żonę, to lepiej jest kupić nieco większe mieszkanie, ponieważ kiedy pojawi się dziecko, może brakować miejsca. Jednak kupno mieszkania, to nie taka prosta sprawa.
Najczęściej, aby je nabyć bierzemy kredyt hipoteczny. Dzięki temu, nie musimy całej kwoty pieniędzy wydawać od razu. Jednak , taka kwestie trzeba bardzo dobrze przemyśleć. Przede wszystkim, szukamy mieszkania w miarę nowego. Jeśli będzie ono bardzo stare, to trzeba liczyć się z tym, że nawet jeśli nie będzie w złym stanie to i tak, któregoś dnia trzeba będzie wymieniać przewody i rury w ścianach, co nie jest łatwe ani tanie. Co więcej, warto znaleźć takie, które jest usytuowane w bloku, który posiada zarządcę lub administratora, który jest odpowiedzialny i należycie spełnia swoje obowiązki. 

Kto jest kim?
Trzeba jednak wiedzieć kim konkretnie jest zarządca , a kim administrator i jakie mają oni obowiązki i zadania względem wspólnoty. Zacznijmy może od słowa administracja. Oznacza ono kierowanie, zarządzanie czymś, zarządcę. Jeśli chodzi o ustawę o własności lokali, to tam słowo „administrator” nie pojawia się ani raz. Jest tam tylko „zarządca”. Nie znajdziemy tam jednak definicji tego słowa. W artykule 185 znajdziemy jednak zapis, że zarządzanie nieruchomością, polega na dokonywaniu czynności i podejmowaniu decyzji, a także administrowania na bieżąco nieruchomością. Dopiero w 184 artykule znajdziemy definicję zarządcy, która brzmi” zarządcą nieruchomości jest osoba fizyczna, która posada licencję zawodową , która nadana została w trybie przepisów z rozdziału 4”. Tak wiec, widzimy, że oba słowa znaczą to samo i stosować można je zamiennie.

Obowiązki zarządcy
Zarządca ma wiele zadań do wykonania względem nieruchomości jaką posiada. Wykonywać musi on czynności, o których mówi art. 185 w ustawie 1 i 1a oraz art. 186. Mówią one o tym, że zarządca musi wykonywać swoje zadania ze starannością dla danego zwodu oraz zasadami etyki zawodowej. Co więcej, jest on zobowiązany do tego, aby kierować się zada ochrony interesu osób, dla których wykonuje dane czynności. Jeśli zarządca nie będzie wypełniał swoich obowiązków grożą mu kary dyscyplinarne jak np. zawieszenie licencji, nagana czy upomnienie.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *