Od 1 stycznia 2014 roku biuro nieruchomości może prowadzić każdy. Wcześniej trzeba było posiadać licencję agenta nieruchomości, czyli mieć określoną wiedzę i umiejętności poświadczone państwowym egzaminem. Jedni uważają to za otwarcie zawodów po deregulacji, drudzy uważają ją za ryzykowną, bo zmniejsza się bezpieczeństwo transakcji i słusznie zwracają też uwagę na bardzo skomplikowaną materię, jaką jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.
Trzeba bowiem wiedzieć, że działalność agencji nieruchomości polega między innymi na :
– pośrednictwie w kupnie lub sprzedaży nieruchomości
– łączeniu stron transakcji chcących wynająć lub wydzierżawić nieruchomość
– umiejętnym prezentowaniu nieruchomości zainteresowanym klientom
– określaniu stanu faktycznego nieruchomości
– weryfikacji stanu prawnego nieruchomości i ustalaniu jej statusu prawnego
– zbieraniu danych i dokumentów potrzebnych nie tylko do zawierania transakcji ale też ustalaniu stanu faktycznego i określaniu statusu
– prowadzeniu negocjacji
– uzgadnianiu treści umów
– szeroko rozumianym doradztwie
Już po zakresie czynności pośrednictwa nieruchomościami można zauważyć, że do tego zawodu trzeba mieć nie tylko wysokie, ale też bardzo szerokie kompetencje, bo obejmujące wiedzę z zakresu prawa, ekonomii, finansów, marketingu, psychologii. Trzeba też dysponować pewnymi walorami osobistymi takimi jak- otwartość, łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętność przekonywania, czy szeroko rozumiane umiejętności negocjacyjne . W tym biznesie szczęście jakby liczy się mniej niż kompetencje, choć wiadomo bez szczęścia ani rusz w każdej dziedzinie.
Jeśli chodzi o formę prowadzenia działalności pod tytułem biuro nieruchomości to w zasadzie wszystkie dostępne prawem formy są dopuszczalne, a więc może to być zarówno najpopularniejsza i najprostsza forma w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też bardziej wyrafinowane formy takie jak spółki ( jawna, komandytowa, cywilna czy z ograniczoną odpowiedzialnością) . Lepiej się jednak zawczasu zastanowić się nad tym wyborem, bo ma on znaczenie – inne zasady regulują działanie jednoosobowej działalności, czy spółki cywilnej ( kodeks cywilny), a inne spółkami kapitałowymi takimi jak spółka akcyjna czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ( kodeks spółek handlowych). Inny jest też proces rejestracji, bo co innego jest złożyć wniosek do właściwego urzędu miasta czy gminy, a co innego skomplikowana procedura w CEIDG czy Krajowym Sądzie Rejestrowym.
Jeśli chodzi o sprawy podatkowe i ubezpieczeniowe, to agencje nieruchomości obowiązują te same zasady i obowiązki jak każdą inną działalność gospodarczą. Warto zwrócić uwagę na obowiązek posiadania kasy fiskalnej ( przekroczenie 20 tysięcy przychodu), obowiązek posiadania konta bankowego, opłacania ZUS, no i przede wszystkim obowiązek płacenia podatków ( podatek dochodowy oraz VAT).
Wybór lokalu, zatrudnienie pracowników, strona w internecie i szeroko pojęty marketing biura nieruchomości, to już indywidualne decyzje właściciela.