Od 1 stycznia 2014 roku biuro nieruchomości może prowadzić każdy. Wcześniej trzeba było posiadać licencję agenta nieruchomości, czyli mieć określoną wiedzę i umiejętności poświadczone państwowym egzaminem. Jedni uważają to za otwarcie zawodów po deregulacji, drudzy uważają ją za ryzykowną, bo zmniejsza się bezpieczeństwo transakcji i słusznie  zwracają też uwagę na bardzo skomplikowaną materię, jaką jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.

Trzeba bowiem wiedzieć, że działalność agencji nieruchomości polega między innymi na :

– pośrednictwie w kupnie lub sprzedaży nieruchomości

– łączeniu stron transakcji chcących wynająć lub wydzierżawić nieruchomość

– umiejętnym prezentowaniu nieruchomości zainteresowanym klientom

– określaniu stanu faktycznego nieruchomości

– weryfikacji stanu prawnego nieruchomości i ustalaniu jej statusu prawnego

– zbieraniu danych i dokumentów potrzebnych nie tylko do zawierania transakcji ale też ustalaniu stanu faktycznego i określaniu statusu

– prowadzeniu negocjacji

– uzgadnianiu treści umów

– szeroko rozumianym doradztwie

Już po zakresie czynności pośrednictwa nieruchomościami można zauważyć, że do tego zawodu trzeba mieć nie tylko wysokie, ale  też bardzo szerokie kompetencje, bo obejmujące wiedzę z  zakresu prawa, ekonomii, finansów, marketingu, psychologii. Trzeba też dysponować  pewnymi walorami osobistymi takimi  jak-  otwartość,  łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętność przekonywania,  czy szeroko rozumiane umiejętności negocjacyjne . W tym biznesie szczęście jakby liczy się mniej niż kompetencje, choć  wiadomo bez szczęścia ani rusz w każdej dziedzinie.

Jeśli chodzi o formę prowadzenia działalności pod tytułem biuro nieruchomości  to w zasadzie wszystkie dostępne prawem formy są dopuszczalne, a więc może to być zarówno najpopularniejsza i najprostsza forma w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też bardziej wyrafinowane formy takie jak spółki ( jawna, komandytowa, cywilna czy z ograniczoną odpowiedzialnością) . Lepiej  się jednak  zawczasu zastanowić się nad tym wyborem, bo ma on znaczenie – inne zasady regulują działanie jednoosobowej działalności, czy spółki cywilnej ( kodeks cywilny), a inne spółkami  kapitałowymi takimi  jak spółka akcyjna czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ( kodeks spółek handlowych). Inny jest też proces rejestracji, bo co innego jest złożyć wniosek do właściwego  urzędu miasta czy gminy, a  co innego skomplikowana procedura w  CEIDG czy  Krajowym Sądzie Rejestrowym.

Jeśli chodzi o sprawy podatkowe i ubezpieczeniowe, to agencje nieruchomości obowiązują te same zasady i obowiązki jak każdą inną działalność gospodarczą. Warto zwrócić uwagę na obowiązek posiadania kasy fiskalnej ( przekroczenie 20 tysięcy przychodu), obowiązek posiadania konta bankowego, opłacania ZUS, no i przede wszystkim obowiązek płacenia podatków ( podatek  dochodowy oraz VAT).

Wybór lokalu, zatrudnienie pracowników, strona w internecie  i szeroko pojęty marketing biura nieruchomości, to już indywidualne decyzje właściciela.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *