Inwestycja w biuro pośredniczące w obrocie nieruchomościami należy do tych, w które obiektywnie nie potrzebują dużych nakładów, a potencjalne zyski mogą być krociowe.

Średni koszt otwarcia biura nieruchomości w mieście średniej wielkości zamyka się w widełkach pomiędzy 30 000- 40 000 tysięcy złotych. Największą zmienną w tym wyliczeniu jest koszt wynajęcia lokalu w którym ma się mieścić  agencja oraz ewentualne koszty remontu i dostosowania ich do wymagań biurowych. Wszystko zależy od lokalizacji, wielkości i stanu lokalu. Średni koszt wynajmu niewielkiego biura to około 2000-3000 zł miesięcznie , a koszty niewielkiego remontu i ewentualnego zakupu kilku mebli, sprzętu komputerowego, drukarki, ksero i innych materiałów biurowych zawierają się przeważnie pomiędzy 15 000- 25 000 złotych.  Potem koszty reklamy, a więc strona internetowa, oryginał programu komputerowego dla obrotu nieruchomości, reklama w internecie,  szyldy stałe na biurze, stałe ogłoszenia w prasie, do tego ulotki i ich roznoszenie, co daje koszty reklamy pomiędzy 10 000-20 000 złotych. Wszystkie te wyliczenia to oczywiście szacunki, z łatwością można zainwestować  dwa razy tyle, a w sprzyjających okolicznościach i bardzo dużej determinacji da się pewnie otworzyć biuro pośrednictwa za połowę wyliczonej kwoty.

Koszty działalności biura nieruchomości zależą od bardzo wielu czynników. Najważniejsze z nich to wynajem biura oraz pensje pracowników. Jeśli prowadzimy biuro u siebie w domu, to nie zapłacimy nic za wynajem ( jedynie zwiększony podatek od nieruchomości i ewentualnie troszkę wyższe rachunki za media). Jeśli zdecydujemy się na wynajem lokalu to dla ceny ważne jak duży będzie ten lokal i gdzie się będzie mieścił. Rozpiętość cen w tym względzie jest dość duża nawet w obrębie jednej miejscowości. Przyjmujemy średnią około 2 tysiące za miesiąc.

Zatrudnienie jednego pracownika to pensja w widełkach od 1500- 3000 złotych plus podatek 19% plus koszty ZUS . Oczywiście mówimy o pensji pracownika biurowego, bo  na przykład zatrudnienie prawnika ( bez aplikacji) może podwoić koszty .

Ważną pozycją powinny być koszty reklamy, a więc stałe ogłoszenia w prasie, ulotki, różne rodzaje marketingu w internecie, wszystko razem to minimum trzy do czterech tysięcy miesięcznie.

Zostały jeszcze koszty administracyjne, a więc telefony, rachunki za media, opłata za dostęp do szybkiego internetu, opłata za dostęp do bazy danych, materiały biurowe i inne- to wszystko razem zazwyczaj mieści się pomiędzy trzy a cztery tysiące miesięcznie, oczywiście w zależności od wielkości biura, ilości pracowników i ilości zawieranych transakcji.

Eksploatacja i paliwo do samochodu wykorzystywanego w celach służbowych, to zazwyczaj około dwóch do trzech tysięcy. Suma sumarum całkowite koszty związane z prowadzeniem średniej wielkości biura nieruchomości nie powinny przekroczyć 12-15 tysięcy złotych, czyli wystarczą tak naprawdę dwie średnie transakcje, aby na czysto zarobić około sześć tysięcy złotych.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *