Jeśli nie masz bardzo wysokich zarobków, nie prowadzisz własnej firmy czy też nie masz potężnych oszczędności, to na pewno zastanawiasz się, jak zabezpieczyć się na emeryturę. Jest to dość trudne przedsięwzięcie, jeśli zarobki nie są zbyt pokaźne. Jednak nawet w takiej sytuacji będąc, można na przyszłość się zabezpieczyć.

Jednym ze sposobów jest kupno mieszkania pod wynajem. Jednak jak to zrobić, skoro zwykle nikt nie ma na zbyciu nawet 100 tys. złotych, a co dopiero więcej, aby takowe mieszkanie zakupić. Dlatego, osoby, które decydują się na taki krok wybierają nieco inny sposób. Mowa tutaj o pożyczce w banku. Za otrzymaną kwotę zostaje zakupione mieszkanie, a raty spłacane są z czynszu jaki płacą osoby zamieszkujące lokal. Trzeba jednak znaleźć kogoś, kto mieszkanie zechce wynająć. To już jednak inna kwestia. Kiedy kredyt zostaje po kilku latach spłacony, pieniądze trafiają już do naszej kieszeni. Będąc właścicielem lokalu, trzeba mieć na uwadze to, że mamy nie tylko zyski, ale także obowiązki. Musimy także wiedzieć, co do nich należy i jak je wykonywać.

Zarząd wspólnoty a zarządca
Jako właściciel mieszkania, musimy znać dwa bardzo ważne pojęcia jak zarząd wspólnoty i zarządca. Mimo iż słowa brzmią podobnie, to są one bardzo różne. Czym więcej są wymienione organy? Zarząd wspólnoty , to organ na który składają się właściciele lokali mieszkaniowych lub ich przedstawiciele. Mogą go również tworzyć osoby z zewnątrz. Jeśli jednak takie osoby wykonują powierzone obowiązki są oni wtedy nazywani zarządem powierzonym.

Kim więc jest zarządca nieruchomości? Może być nim zarówno firma jak i osoba fizyczna. Jednak zostać nim może nie każdy. Są pewne wymagania, które określają kto zarządca być może. Musi to być osoba, która zdała odpowiednie egzaminy i posiada upoważnienia do wykonywania takiej czynności. Są one wpisane do ogólnopolskiego rejestru zarządców nieruchomości. Według naszego prawa takie czynności mogą wykonywać tylko te firmy, które zatrudniają zarządców licencjonowanych. Czym więc różnią się funkcje zarządcy od zarządu wspólnoty? Przede wszystkim zarządca musi legitymować się licencją. Musi on także posiada ubezpieczenie OC. Jest to bardzo ważne, gdyż w takim przypadku zarządca wykonuje swoją pracę zawodową.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *